S4004VS2TP
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
S4004VS2TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 2 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 2.5 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-251AA
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 4 A
Voltage - Off State : 400 V
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 µA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 800 mV
Package / Case : TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 6 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 25A, 30A
Description : SCR 400V 4A TO251AA
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 400 V 4 A Sensitive Gate Through Hole TO-251AA